Diğer

Merhaba,

İstanbul Teknik Üniversitesinde(İTÜ) bugün yaşanan olaylar konusunda bildiğimi ve çektiğim görüntüleri sizlere paylaşmak istiyorum. Çünkü konu sosyal medyada ve hatta bazı gazetelerin sitelerinde tanık olduğumdan çok farklı olarak yansıtıldı ve manipüle edildi.

Önce olaylar sosyal medyada nasıl anlatıldı bunları görelim.HDP İstanbul Belediyesi Eşbaşkan adayı Pınar Aydınlar dün yaşanan gerginlikten sonra böyle bir tweet atmış.SiyasiHaber.org'un yaptığı haberi üstte görmekteyiz.


Sosyal medyada bu tarz birçok haber yayıldı. Bunlar yalnızca aralarından seçtiğim birkaç tanesi. Bazı gazetelerin siteleri bile haberi bu şekilde geçmişti.

Amacım tanık olduklarımı tamamen tarafsız şekilde yazmak. Yazıyı görüntülerle desteklemeye çalışacağım, olayların her anında içinde değildim bu boşlukları da duyduklarım ve yine başka sitelerden alıntılayacağım görüntülerle desteklemeye çalışacağım.

Gerginlik 20 Mart tarihinde HDPnin düzenlediği söylenen Newroz kutlamaları sırasında başlamış. O gün şahsen orada bulunmadığım için yaklaşık 10 kişiden dinlediklerimi aktaracağım. Bunların bir kısmı HDP üyesi olmayan ancak Newrozu kutlamaya giden arkadaşlarımdı. Etkinlik, Merkezi Derslik Binası(MED) önünde kurulan bir platformun etrafında gerçekleştiriliyormuş Nevruz ateşi yakılmış, halaylar çekilmiş, şarkılar söylenmiş. Bu esnada okulun güvenlik görevlileri de etkinlik alanı etrafında durup beklemekteymiş. Ancak bir süre sonra Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atılmaya başlamış. Ölen PKK'lıların posterleri açılmış ve saygı duruşunda bulunulmuş. Bundan rahatsız olan bir grup öğrenci öncelikle alkışlarla durumu protesto etmiş. Daha sonra "Kahrolsun PKK", "Ne mutlu Türküm diyene"gibi sloganlar atılarak protesto devam etmiş. Bunun üzerine MED çimlerinde kutlama yapan grup MED kapısında protesto eden grubun üzerine sandalyelerle saldırmış. Saldırı sırasında 2 kişi yaralanmış ve hastaneye kaldırılmış. İTÜ24 adresinin paylaştığı video net olmamasına rağmen çimlerden binanın kapısna doğru koşan insanlar görülmekte ve attıkları sloganlar duyulmaktadır.

Bu olayın ardından kutlamalara devam edilmiş herhangi bir olay olmamış. Olayın akşamında Facebookta bir event açılmış ve yaşananların bir sonraki gün rektörlük önünde protesto edilmesi ve rektörlüğe olayların soruşturulması için dilekçe verilmesi kararlaştırılmış. Eventin linki için tıklayınız.

Ben bundan sonrasına birebir şahit oldum. Kaçırmış olduğum kısımlar tabiki var bunları özel olarak belirteceğim. Saat 12:10 civarı İTÜ Kütüphane önünde 20-30 kişilik bir grup toplanmıştı herhangi bir bayrak, poster açma, nevruz kutlama ya da slogan atma durumu yoktu. 12:35 gibi grup rektörlük binasına yürümeye başladı. 12:45 gibi daha önceden orada buluşmayı kararlaştırmış 10-15 kişilik Türk bayraklı grupla karşı karşıya geldiler. İki grubun arasında güvenlik görevlileri durmaktaydı. Bu sırasında çektiğim ilk video aşağıdadır.


 Bir süre karşılıklı sloganlar atıldıktan sonra Abdullah Öcalan lehine slogan atan grup hazırlamış oldukları soda şişelerini Türk bayraklı gruba doğru fırlatmaya başladı. Bu ana kadar bayraklı gruptan kimsenin şiddet içeren herhangi bir tepki vermediğini belirtmek isterim. Daha sonrasında saldırgan grup üzerlerinden çıkardıkları sopalarla şişelerden kaçan gruba saldırdılar. Bu saldırıdan sonra alnı açılan bir kişi saldıran grubu alkışlayarak protesto etti. Olay sırasında çektiğim video aşağıdadır.


Kavgadan sonra tekrar biraraya gelen saldırgan grup rektörlük önüne doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada arkamda sadece kaldırımdan yürüyen ve slogan bile atmayan 4-5 kişi vardı ve rektörlükten uzaklaşıyorlardı. Gruptan Türk bayraklarını gören bir kişi "Salla, salla!" diye tepki gösterip arkamdaki çocukların üzerine koştu. Saldırıyı engellemek isteyenler de vardı ama grubun içinden çıkan eli sopalılar bir kişinin kafasına sopa ile vurdu.Bu olayı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz ancak devamını çekemedim çünkü çocuğa yardım etmeye gittim. Yere düşen çocuğu gözümün önünde dövdüler. Kaşı açılan ve darbelerin etkisiyle kendinden geçen çocuğu çevredeki insanlar grubun elinden alıp rektörlük binasına taşıdı. Çektiğim video aşağıdadırBu olayların ardından saldırgan gruba tepki gösterenler çoğaldı ve kampüse çevik kuvvet ekipleri geldi. İki grubun önünde çevik kuvvet ekipleri set oluşturdu. Yaklaşık 1 saat karşılıklı olarak slogan atarak beklendi. Bundan sonrasına ben tanık olmadım yine birkaç farklı kaynakyan aldığım duyumlarımı aktaracağım. Bu süre içinde herhangi bir polis müdahalesi olmamış ya da gruplar slogan atmanın ilerisine gitmemişler. Ancak sonrasında dışarıdan geldiği söylenen eli taşlı ve sopalı 50-60 kişinin yine Türk bayraklı gruba bir saldırısı olmuş ve polis bunun üzerine müdahale edip grupları ayırmış. DHA'nın yayınladığı videoda görüldüğü üzere önceki eklediğim videolardan çok daha fazla kişi var. Sonrasında toplanan grup Üniversite içinde barikat kurmuş. Polis gruba gaz bombası, plastik mermi ve toma ile müdahale etmiş.DHA'nın yayınladığı görüntüleri buradan izleyebilirsiniz.

Benim gördüklerim duyduklarım bunlar açıkça ve tarafsızca yazmak istedim. Çünkü birisi bana bu olayları böyle anlatsa kesinlikle inanmaz, birileri kışkırtmıştır saldırmıştır yoksa saldırmazlar, niye saldırsınlar bu insanlar zaten faşizme karşı savaş veriyorlar derdim. Ama bugün gördüklerim daha önce hissettiklerimi ve olumlu düşüncelerimi silip götürdü. Faşizm eleştirisi yapan , Berkin Elvan için slogan atan insanların ellerinde sopalarla kendilerine hiçbir şey yapmayanlara saldırması, bir gencin kafasını vicdansızca yarması beni derinden yaraladı. Bu yapılanların münferit olaylar olduğunu düşünmek ve barış adına umudumu sürdürmek istiyorum, ki olayların ardından konuştuğum bir kaç arkadaş bu konuda bana umut oldular. Böyle olayların tekrar yaşanmaması dileğiyle...

Görmediğim, kaçırdığım, yanlış yazdığım şeyler varsa lütfen bana ulaşın birlikte düzeltelim. Doğru haber almak hepimizin hakkı.

Not: Yayınlamış olduğum fotoğrafları, karşıt görüşlü grupların fotoğrafta bulunan insanları teşhis edip daha sonra onlara zarar verebileceği endişesiyle kaldırdım. Yazıdaki amaç kimsenin zarar görmesi değil, bu insanların ne yaptıklarının gözler önüne serilmesi ve eleştirilmelerini sağlamaktı. Her kimin yanlışına tanık olursam bunu korkmadan yayınlayacağımın bilinmesini isterim.


61 yorum:

 1. sosyal medya ve haber sitelerinde olay baya çarpıtılmıştı. kardeşim ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 2. Kardeşim ellerine sağlık. Olaylar hakkında elimden geldiğince sağda solda bir şeyler karaladım fakat belgelere dayandıramamıştım. Çok iyi olmuş böyle bir çalışma yapman.

  YanıtlaSil
 3. kardeş eline emeğine sağlık.bu siteler ve haber ajansları nasıl haberler yapıyorlar anlamış değilim.olayın gerçeği sitelerin ve ajansların yazdıklarından ne kadar farklı oysa ki

  YanıtlaSil
 4. gerçekten tarafsız biri ancak bu kadar anlatabilirdi sağolasın ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 5. Sağol, eline emeğine sağlık. Sayende gerçekleri öğrendik. Habercilik böyle birşey olsa gerek...

  YanıtlaSil
 6. eyvallah kardeşim. eline sağlık

  YanıtlaSil
 7. küçük, şirin, masum faşistlere yazık olmuş :(

  YanıtlaSil
 8. Millete faşist diyip faşizm yapmak ancak bu hainlere yakışırdı, hala sempati duyanları akplilerle beraber bunlarla yatırmalı

  YanıtlaSil
 9. sadece tarafsız yazınızın faşist yorumlara nasıl gebe olduğundan bile tarafsızlığınız sorgulanabilir. her newroz da bu insanların katledilmesi dayak yemesi -ki son zamanlarda bir çok şehirde kürtlere olan saldırılar bu insanları böyle bir tutuma itmiş olabilir. diğer yandan ise vatan millet boşluğunda yetiştirilmiş insanların faşist eğitimlerinin üniversite yansımaları. Neye göre hain olduğu açıklanamayan insanlar için bir hainlik belgesi sunmaya çalışır gibi olmuş. Provokasyonlara gelmemek için inanın hiç olmadığımız kadar sabretsek de bu tür vakalar da yaşanabiliyor. Barışçı tutum ve mücadelenin içinde yer almaya çalışan biri olarak verilen rahatsızlıktan arkadaşların adına özür dilerim. Bu insanlara 100 yıldır kan kusturan bir ülkenin dilemediği özrü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Bu ülkenin dilemediği özür sadece kürt halkına mı ait? Türklere bu devlet hiç mi yanlış yapmadı, ulan benim anlamadığım sanki batıda hergün şampanya patlatıyolar, festival düzenliyorlar, doğuda bi bok yok, hizmet yok. ? Benim annem altı kardeş, babam sekiz kardeş. Rahmetli dedelerimin tek derdi kışın beş cuval un depolayabilmek , 10 kilo çay alabilmek, bahçesinden kış için odun toplayabilmekti.. Bu bahsettiğim yer konyanın, adana sınırında, bitlis, hakkari diyarbakır fln değil. Bu milletin derdi ortak iken, hakkımız yeniyor, devletin özür dilemesi lazım diyerek ayrımcılık yapmak nasıl bir orosbu çocukluğudur. 4 yıldır istanbuldayım annemi ne zaman buraya çağırsam elinde para olmadığını söyler. Babam 28 sene devlete hizmet etti, nurofen alabilmek için devlete hala para veriyor üç kuruş emekli maaşından.. Sen hala ne özründen , neyin ezikliğinden bahsediyorsun ???????? İsyan ettiğiniz devlet elektiriği kaçak kullanmanıza göz yumuyor, belediyelerinizin sosyal yardımlaşma büroları borç batağında neyin özrü hala bu????? Evet bi özür var dielnmesi gereken, mantıklı düşün bakalım kim kimden özür dileyecek????? Hele biji apo diye bağırıp barışı istemek nasıl bir piçliktir ???? barış için bir katile ihtiyaç duyan milletin hissiyatını sikeyimm... Aklınızı başınıza toplayın, barış olacaksa fedakarlıkla olacak, bizde çok şey feda ettik, sizde edeceksiniz...

   Sil
  3. Engin Köker kardeşim hislerimi nasıl anlatabilirim diye düşünsem böyle yazamazdım. Ağzına Sağlık.
   Size gelince faşizme karşı mücadele böyle mi olur? Ulan siz de kürt faşistisiniz. Bu devlet size birşeyler yapmak isterken engelleyen sizin o savunduğunuz piçler değilmiydi?
   Heryeri bombalayan biz istemeyiz diyen siz deilmiydiniz? Neyin davasını güdüyorsunuz hala? Varsa bir şikayetiniz heryerde sizi dinleyecek insan var hala sağı solu yakma, taşlama çabanız alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor sanırım. Varsa bir şikayetiniz mecliste grubunuz var ordan bildirin. Ama söyletemiyorsunuz değil mi? Çünkü onlar kürt halkının değil, pkk denen o şerefsiz teröristlerin temsilcileri. Bu ülkede bilmem kaç tane kürt yaşıyor diyorsunuz, eee seçimlerde hiç de belli olmuyor? Demek ki bütün kürtler sizin gibi düşünmüyor. Demek ki o insanlar sizin gibi aptal saptal işler yerine , geçim sıkıntısı içerisindeler. Engin kardeşin dediği gibi ulan sanki devlet sizden çalıp bize veriyor. Öyle bir anlatıyorsunuz ki. İşte sizin bu yaptığınız hainlilktir, şerefsizliktir.

   Sil
 10. emre eli sopalı insanları hala meşrulaştırma çabasında. Çocukluklarına inelim istersen. Yok geçmişte sıkıntı yaşadı vs vs ulan sıkıntı yaşadı diye benim kafamı mı yaracak! defol lan şerefsiz

  YanıtlaSil
 11. Bugün yaptıkları sopalı saldırıyı 40 yıldır silahla yaptılar ondan oncesinde de aynı halt. Bugüne bak geçmişini gör yani, geninde faşistlik olmayan böyle silahla sopayla uğraşmaz. sen git kürtler adına özür dile

  YanıtlaSil
 12. Kürtler Cogunlukla nereye çekilirse oraya giden bir toplum olmustur tam bağımsızlik nedir hic bir zaman bilmediler. Hic... ayrim demek baska bir yone taraf olmaktir utanmazlar astiklari fotograflara. Egitimlisi de boyle egitimsizi de. Tek sorun ulkucu gencligin yarattigi fasizanlik bunlari besleyerek kurtleri sivriltmistir. Her zaman bir kurtaricilarinin olduguna inandirilmislardir. Ancak bir arpa boyu yol edecekleri bir bagimsizlik duygulari olsaydi bunu ilk sosyal yasantilarinda gorurdunuz. Cunku sosyal yasantilari da bagnaz tutucu kincidir. Sosyalist genclerinin disinda genel olarak bu toplum budur.

  YanıtlaSil
 13. "Neye göre hain olduğu açıklanamayan insanlar"
  eline geçen en ufak fırsatta PKK probagandası yapan bir ırk mı hain değil sana göre??? ben teröristlerle aynı havayı bile solumak istemiyorum, kimse kusura bakmasın, daha aşağılık olamaz hiçbir yaratık.

  YanıtlaSil
 14. Önce "Yaşasın Halkların Kardeşliği", sonrada saldırı. Keşke bu bayram sadece kutlanılsada, bir kerede olay çıkmasa. Gelecekte onuda görürüz umarım.

  Ayrıca yazı için ellerine sağlık kardeşim.

  YanıtlaSil
 15. Faşizme karşı faşistçe omuz omuza durmak yeni meta sanırım. TOMA'dan kaçarken alakasız bir yerdeki çöp kovalarını tekmeleyip yerlere saçan dengesizlerin yeri yok İTÜ'de. Yol yordam bilmezler sizi.

  YanıtlaSil
 16. Yediği kaba pislemek bunlarda gelenek herhalde. Üniversitesinde oku, kampüsünü yağmala. Hastanesinde tedavi ol, doktorunu döv. Bayrağı altında yaşa; ordusuna, sivillerine saldır. Birileri çıkıp da bunu söyleyince de bitmek tükenmek bilmez ama ve fakatlarla, alakasız argümanlarla üste çıkmaya çalış. Allah sizi bu ülkede yaşayan mazlumların yakasından düşürsün. Götürüp ağa babalarınızın İsrail'in başına musallat etsin.

  YanıtlaSil
 17. Eline bayrak alıp sokağa dökülme klasik bir faşizm refleksidir ! Newroz'un nasıl kutlanacağını kendilerinin faşist olduğunun farkında olmayan faşitler mi karar verecek ! İtü öğrencisi Newroz kutlaması yapıyor ve bir belediye başkan adayı çağırıyor, bu ülkenin beğenmesem de yasaları var size ne oluyor da bayrak alıp sokaklara dökülüyorsunuz bir de utanmadan rektörlüğe ihbar ediyorsunuz ! Ayrıca itü kimsenin babasının çiftliği değil orda kime yer olup olmadığına siz karar veremezsiniz ! Her düşünceden insanın vergisi ile kurulan üniversitelerde her düşüncede insan olacaktır elbet kimse ben daha vatanseverim rolleri oynamasın kimin ne olduğunu biliyoruz ! İtü tarihinde benzer olaylar oldu ve bu faşist bozuntuları yüzünden geleneksel İtü öğrenci şenlikleri büyük darbe aldı şimdi yerini saçma sapan pop festivalleri aldı.
  Hdp bu ülkenin siyasal bir partisidir Kürtler de kadim Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının kadim halkıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yahu kardeşim, ben bizzat oradaydım newroz kutlamalarında. Her şey güzel güzel gidiyordu. Halaylar, kutlamalara bir kişi gelip de karşı çıkmadı. aksine katıldık, alkış tuttuk. Newroz kutlamasını apo propagandasına alet edenler, o kişiler. Durduk yere olay çıkaranlar, o kişiler. Hala newruz da newroz da newroz diye tutturmuşsunuz. Bıraksana allah aşkına! Newroz bahane, amaç apo propagandası yapmak ya da provokasyon yapmak bilemiyorum. Sanki apodan başka kürt lideri kalmadı memlekette anasını satayım. Bir terör örgütünün başını lider olarak kabul etmeyi nasıl içine sindirir insanlar anlamıyorum, adam gibi birinin arkasına düşün. Bu millet apoyu da apoyu lider belleyenleri de kardeş kabul etmez bunu anlayın artık.

   Sil
 18. Kimse kendini kandırmasın arkadaşlar,,, ben gezi parkının ilk günü köprüden geçen grupla beraber idim. Herşey o kadar güzel gidiyordu, taki bu pislikler bize katılana kadar. Yandaş medyalarda göstericiler esnafa , evlere zarar veriyor diyorlar ya, emin olun doğrudur. Dediğim gibi ben bizzat eylemlerde iken gördüm,, evim kadıköy dersaneler sokağında her zaman eylem olur, en son berkin in vefatını protesto etmek için çıktığımızda ortada polis yokken bunların piçlerinden bazıları esnafın kepenklerine saldırdı , camlarını kırdı, inanmayanlar ulaşsın bana bütün hepsini göstereyim. Bizim apartmanın giriş camını bile kırdılar ki,, biz kapıyı açtık içeri girsinler diye.. Bunlar böyle orosbu çocuğudur. Nerde güzel bir eylem olacak hemen gelip ortamı bozar bunlar,, aponun piçleri , iktidarın köpeğidir,, eylemde gördüğünüz tipleri unutmadıysanız , başka bir yerde olan eyleme gidin onlar yine orada olur, çünkü iktidarın iti bunlar,, itü de rektörün yaptığı iddia edilen haksız yerleştirmenin heryerde konuşulduğu gün nevruz kutlamak ne kadar anlamlı,,, baharı müjdeleyen bir bayramı kutlamak isteyenler,, barışı isteyenler, haksızlığın yapıldığı yerde nasıl bu kadar umursamaz olurlar,,, ya da soruyorum size??* 60-70 kişilik bir grup aynı anda kampüsümüze nasıl bu kadar rahat girebiliyor??? mantıklı geliyor mu size bunlar?? marmara üni den 60 - 70 tane orosbu evladı itü ye nevruz kutlamaya gelecek?? SEBEP ??????? sebebi bunlar iktidarı iti ,, itüde yapılan haksızlıkları unutturup milletin aklını karıştırmak için gönderildiler, cevabı bu kadar basit...

  YanıtlaSil
 19. Engin Köker bir defa ettiğin tüm küfürleri sana ettim ama burada yazmıyorum sadece oruspu çocuğu demek istiyorum ! Kadıköy'de camları kıran aynı kişiler olduğunu nerden biliyorsun kask numaraları mı vardı yavşak ! Gezi parkı senin gibi itlerin olmaması gereken bir yer !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen ilk önce adamsan bana nerede olduğunu, nasıl buluşup şu küfür hesabını kapatacağımızı söyle, sonra güzelce görüşürüz.. Gezi parkında da kadıköy de de nasıl orosbu çocukluğu yaptığınızı anlatırım gösteririrm ben sana,, tabi götün yiyecekse benimle buluşmaya,, en kısa zamanda bekliyorum seni, o zaman ben sana faşist nasıl olurmuş gösterecem,,, sanalda yaptığın kabadayılığı reelde yapabiliyormusun görecez ??????

   Sil
  2. ayrıca ben buraya adımı soyadımı yazacak kadarda güveniyorum kendime,, sende güzelce yazda seninle buluşalım özgürlük savaşçısı seni ..

   Sil
 20. tarafsız dediğin şey bu mu? Faşist grubun yarısının sarıyer ülkü oçaklarından oldugunu, hepiniz o. çocuklarısınız, ya sev ya terket, Berkin Elvan'ın katili polise yöneklik 'polise uzanın eller kırılsın' sloganlarını niye yazmıyorsun? Son olaylar çıktıktan sonra faşist grubun polisin arkasından nasıl taş attığını ve polisin onlara hi müdahale etmediğini niye yazmıyorsun? Yoksa sende onlar kadar faşist misin?

  YanıtlaSil
 21. Kürtlerin anlattığı ile olay anında orada bulunan tarafsız insanların anlattıkları ne kadar farklı. Apo gibi 300ü bebek 5 bin sivili katletmiş bir katili adalet duygusunu bir kenara bırakarak sırf ırk gayretinle yüceleyeceksin sonra tepki gösteren insanlara ırkçı diyeceksin. Hani orada bevruz kytluyoruz diyen arkadaş sen kürt olmadıkça inlara yaranabileceğini mi düşünüyorsun kürt olman yetmez dahası kürtlerin işlediği jnsanlık suçlarını da sahiplenmen gerekir. Kürtlerin orta çağda ya da afrikada kalmış aşiret gibi toplumsal yapıları yaşatan geri kafalı bir kavim olduğunun , en bildiği tepkinin eljne aldığı aleti düşman bellediğinin kafasına vurmaktan ibaret olduğunu anlayamamışsan burada kürtleden insaf beklemeye devam edrsin tabii bulabilirsen.

  YanıtlaSil
 22. Bu blogda tarafsız anlatayım derken ''elinde türk bayrağı olan gruba saldırdılar'' dediğinde zaten olayı taraflı anlatmaya başlamışsın demektir. Çünkü çoğu kişi bunu okuduğunda diğer grubun sanki o bayrağa saldırısı varmış gibi anlamasına neden olur. Türkiye’de insanlara zaten bayrak, vatan dedin mi hiç sorgulamadan ne olduğuna bakmadan milliyetçi duyguları kabarır ve provakasyona gelir. O gece provakasyonu yapanlar bozkurt işareti yapan kişilerdi sürekli söz dalaşına hakarette bulundular. Pınar Aydınlar HDP’nin İstanbul eşbaşkan adayıdır.Aydınların konuşmasında ona hakaret ettiler yani demokratik tepkiden uzak tamamen nefret söylemleri vardı . Yani bunlar bu ülkede herhangi bir halka, kimliğe, dile tahamülü olmayan ÜLKÜCÜ-KEMALİST- faşist-ırkçı bir gruh. Orada Kürt kimliği dile getirildiği için, Kürtçe pankartlar olduğu için, Kürtçe şarkılar çaldığı için saldırdılar. Bunlar facebook üzerinde rektörlüğe yürüyüşü organize eden kişilerdir. Profil resimlerine baktığında hepsinde ülkü ocakları resimleri bozkurt falan var. Yani öyle sıradan insanlar değil.Gezi 8 kişinin ölümüne sebep olan polislerle beraber hareket ettiler. Berkin Elvan’ın katili olan polis lehine slogan attılar. Önemli noktalaradan biriside bu olayda kimsenin bayrağa ya da onun taşıdığı değere yönelik bir saldırısı olduğunu sanmıyorum. Burada önemli neden Newroz kutlamaları bir haftadır Türkiye'nin her tarafında oluyor hepsinde 2013 Newroz’una atfen halkların barışının şiarı var. Bu newroz’da da en çok atılan slogan ‘’Yaşasın Halkların Kardeşliği’ydi. Lanetlenen Kürt halkına ve diğer halklara yıllarca imhayı, asimilasyonu dayatan faşist-ırkçı zihniyetti. Ve bu zihniyeti taşıyanlar haliyle rahatsız oldular kendilerinden başka birisine yaşam hakkı tanımıyorlar. Kutlamayı gerçekleştiren arkadaşlarada bu doğrultuda provakasyon girişiminde bulunup saldırdılar. Diğer insanlarada dayak yedik bayrağa saldırlar falan deyince millet coştu sonradan zaten etrafına kemalist-ırkçı-tekçi grup ve ülkücü faşist gruptan başka kimse kalmadı vatan millet provakasyonuna gelen kişiler vardı. Polisle bir olup diğer gruba saldırıda bulundular.
  Fotoğraflara gelince aldığım bir habere göre bu grupların aldığı karar işte bunları teker teker tutup vuracağız falan diyorlar. Daha önce yaşadığımız olayları hatırlayınca bunlar teker teker tutup bıçak satırla saldırıyorlar. Yani tamamen öldürmeye yönelik saldırıları oluyor. Ve Sarıyer ülkü ocaklarından da destek alıyorlar.
  Hani işte senin ‘türk bayraklı kişilere saldılar’ demene karşılık bu yazı zaten sürekli tarafsız olduğunu savunup taraflı fotoğraf ve yazı paylaşman ne ironi. Diğer grubun slogan ve fotoğrafını yeterince yayınlamamışsın bir kere bozkurt işareti bu ülkedeki halkara kimliklere hakarettir. Bu derlemeleri yaparken seninde aynı zihniyetten uzak olduğunu düşünmüyorum bari tarafsız olduğunu söyleme. Ben söyleyeyim ben İTÜ’de bu faşist gruhları istemiyorum. Herkesin barış kardeşlik ve birbirine tahammül ederek yaşamasını istiyorum. O faşistlerin provakasyonu olmasaydı Türkiyenin heryerinde olduğu gibi İTÜ’de de eğlenceli coşkulu kutlanıp bitirilecekti. Halklar arasına bu nefreti kemalist-faşist-ırçı zihniyet ile aynı temelden beslenen ülkücü-faşist zihniyet koymaktadır.
  Niye Yurtsever Kürt öğrencilerin diğer Türk veya başka bir halktan olan kimselerle dayanışma içinde olmalarında herhangi bir sorun yaşanmıyor.
  Niye sadece elinde bayraklar olanlar Türk’te diğer tarafta Türk, Kürt, Emeni, Alevi, Muhafazakar, Hristiyan... YANİ HALKLAR VAR..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalan söylüyorsun Emrah kardeş. Olayları gözlemleyenler bilir. Apo sloganları atılana kadar ne bir sürtüşme oldu ne de bir karşı slogan atıldı. Ülkücülerin olaya karışması sürtüşmelerin başlamasından çok sonra oldu. O gün newruz'da o güruh millete döndü dedi ki: "Biz gelir buraya apo sloganı atarız. Siz de sesinizi bile çıkaramazsınız yoksa hepinizin kafasını yararız."

   Kürt arkadaşlarımı tenzih ederim ama o kişilerin bütün amacı provokasyon yapmak gibi görünüyor. Ayrıca faşizmden bahsediyorsun ama 'ÜLKÜCÜ-KEMALİST- faşist-ırkçı' diyerek kemalistleri de birden faşist ve ırkçı olarak bütünlemiş oldun. Düşünmeden yazma kardeşim yoksa senin için de provokatör diye düşünürler. Hadi eyw...

   Sil
  2. Emrah merhabalar, yorumların için teşekkür ederim. Ben olayı elimden geldiğince tarafsız anlatmaya çalıştım. Olabildim olamadım tabii ki tartışırız. Şöyle söyleyeyim iki grubu da sınıflamak istemediğim için daha toparlayıcı ifadeler kullanmayı tercih ettim yani ülkücüler ya da ne bileyim kemalistler falan diyemedim çünkü o küçük grupta bozkurt işareti yapan var mıydı yok muydu göremedim videoda olduğum yerdeydim güvenlikler sebebiyle görünmüyordu. Ben de insanları sınıflandırmak istemedim. Bir gruba türk bayraklı grup diğer gruba da önceki gün newroz kutlayan grup demeyi tercih ettim. Onları da Kürt grup diye tanımlayamazdım mesela çünkü bilmiyorum içlerinde hangi fraksiyonları hangi milletten insanları barındırıyorlar. Amacım bunlar Türk bayraklı gruba saldırdılar diye insanları kışkırtmak falan değildi. Yazıda da bahsettiğim gibi ilk günkü olaylarda ben yoktum duyduklarımı yazdım onu da belirttim, daha sonra orada bulunan insanlar da bunları mesaj göndererek genelde doğruladılar. Ayrıca burada önemli olan noktanın şu olduğuna inanıyorum insanlar birbirine her türlü şeyi söylemekte özgür. Bence herkes herkesi lider seçip onunla ilgili slogan atabilir hiç sıkıntı yok. Ancak başkalarının da bunu protesto etme hakkı vardır, bu ifade özgürlüğüdür. Haddini aşan bir durum dahi olsa şiddet olmadıkça şiddet göstermek yanlıştır. Kendini ifade etmek isteyen insanları dövmek en ağır faşizmdir diye düşünüyorum. Bunu her kim yaparsa yapsın doğal olarak eliştirmek durumundayız. Şiddet hiç bir zaman meşru değildir, olamaz, olmamalıdır. Herkes kendine göre şiddeti bir şekilde meşrulaştırırsa bu gibi olayları daha çok yaşarız. Ay yıldızlı bayrağa karşı bir saygısızlık olmadığını yazmışsın ama ben yaşadığım şeyi tekrar paylaşayım. Arkamdaki 4 kişilik grubta bayraklı kişiyi görüp salla salla diye bağırıp saldırıldı. Ben bunu insan hayatına ve bayrağa saygısızlık olarak görüyorum, sen bayrağa saygısızlık olarak görmüyor olabilirsin zaten asıl önemli olan insan hayatına yapılan saygısızlık. Bir de taraflı fotoğraf paylaştığım görüşünü dile getirmişsin ancak o gün çektiğim her video ve fotoğrafı ekledim. Videoların hiç biriyle oynamadım, kesmedim olduğu gibi koydum. Malesef ki elimdeki dökümanlar sadece bunlardı başka fotoğraflar olsaydı emin ol hiç tereddüt etmez paylaşırdım. Doğru anlaşılabilmek dileğiyle...

   Sil
 23. Tarafsız olup sadece bir bozkurt işareti bile paylaşsan bu arkadaşların haklılığı için yeterliydi. Devrimci şiddet nefret ve faşizme karşı meşrudur. Burada Kürt Yurtsever Öğrenciler sadece öz savunma gereği faşist saldırıyı püskürtüyorlar çünkü karşı taraf doğaya karşı olduğu gibi onların da varlığına karşı bir tehdittir.

  YanıtlaSil
 24. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 25. Emrah kürdü , gözümüzle video yu görmesek Türkleri saldıran taraf yapacaksın yalanlarınla. Faşistlere karşı şiddet meşruymuş kürtlerin gözünde saldırının meşru olması için Türk olmanız yeterli.Türklerin sembolleri var her millet gibi , o bayrak Türkleri temsil ediyor o bayrağa karsı her nefret yüklü saldırı Türk kimliğine karsı yapılmış bir saldırıdır ve hedef gözetmez. Sanki önder dediğiniz katil başbaglar gibi insanlık tarihinin en adi katliamlarını yapmadı sanki köydeki bebekler dahil herkes faşistti. Merak etmeyin millet sizin ne kadar saldırgan ve vahşi hir güruh olduğunuzu biliyor. Sol ayağına hdp gibi apocuların köpeği olan saf Türkler size iyi olmuş . Kürtlerin cinayetlerini onaylamazsanız dayağı yersiniz böyle. sanki kürtlerin kardeşlik diye bir kaygısı var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize basinda anlatilanlarin ne kadari dogruydu acaba yillarca, kurtun ve turkun fasist olanlari bu olaylari koruklemek icin ellerinden geleni yapmistir muhtemelen.

   Sil
  2. Orada bayrağa karşı kimsenin bir saygısızlık yaptığını görmedim. Hatta Newroz günü MED’den bayrak asılacaktı.Asıldığında alkışlayalım dedi herkes hani bayrakla hiç bir sorunlarının olmadığını göstermek için. Ben şimdiye kadar halkların ortak değeri olan Ay-Yıldızlı bayrağa (Türk bayrağı değil Türkiye'de sadece Türk yoktur.) karşı bir saygısızlıklarını Türk kimliğine karşı bir saygısızlıklarını nefretini görmedim. Bayrağa asıl saygısızlık eden onu başka bir gruba halka karşı sallayandır. O bayrak bir değerdir Türkiye’de ki bütün halkların değeridir. Değere kendileri en büyük saygısızlığı gösteriyorlar. Ne demek onu başka halka karşı sallamak. Hani o faşistler insanları anca onunla proveke edebilirler. Zaten başka halka karşı nefret besleyenler tarihte hep lanetlenmiştir. Bugün halklar barışını konuşuyor ki NEWROZ 2013 Türkiye halklarının barış simgesi haline gelmiştir. Barış mesajlarını iki yıldır devlet kendisi İmralı Zindanından Diyarbakır’a (Amed) Newroz’a götürüyor. Yani yazıktır ülke bayrak hassasiyeti olan insanlar bu faşist grupların provakasyonuna geliyorlar.
   Yazıktır başka halka kimliğe karşı nefret üretiyorlar. Orada yapılanda zaten bu nefreti yaratan provakatörlerin başını kaldrmasına izin vermemektir. Sonuçları onbinlerce insanın ölümü oluyor. Geçen gün kaç kişiyle Marmara Üniversitesi’nde okuyan bir Kürt öğrenciyi satırla saldırıp yaraladılar. Adam az daha ölüyordu. Kim bize onların sadece vatan millet bayrak hassasiyetinden geldiğini söyleyebilir ki. Nefret üzerinden hayatlarını oluşturuyorlar. Onlar için Türk’ten başka kimsenin yaşam hakkı yoktur. Bu kadar iğrenç bir zihniyet olur mu? İşte İTÜ iki gün bu faşistlerin provakasyonuna geldi. Yoksa o Newroz hiç bir olay çıkmadan coşkuyla kutlanıp bitirilecekti.

   Sil
  3. Basın her zaman gayri Türklerin elinde olmuştur eskiden beri her zaman.taraf olmuştur. Türkler çocuklarını toplumu yönlendirecek mesleklere sanata siyasete yazarlığa.yönlendirmez. O yüzden.basının taraflığından sikayet edilecekse ilk Türkler şikayet etmeli.Sen 1980 öncesi.bir.askerin.karısına kocası önünde tecavüz edildiğini sonra kocasının kadının önünde.öldürüldüğünü biliyor musun? devlet.bilakis.bu tür seyleri halkın gözünden.sakladı iç huzur için. Keşke anlatılsaydı da Türkler.nasil bir.nefretle karşı karşıya olduğunu bilseydi.

   Sil
 26. Eline emegine saglik gayet tarafsiz olmus ama altindaki yorumlar bir yerden sonra bayaa fasizan bir hal almis her "2tarafin" da kendini elestirmesi sart, ben verdigim vergilerle kurtlere zulm yapildigi icin ozur diliyorum ama bu durumun da sundandir bundandir diye savunulacak yonu yok bence. Elestiriler bizi daha saglikli bir kafa yapisina goturecektir yeter ki yapici olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şahsen tarafsız olduğunu sanmıyorum. Dedim ya bir bozkurt işareti bile gösterilse tarafsız olmuş derdim. Bayrağı siyasi simge haline getirip başka bir gruba karşı bile sallamak da şiddettir. Çünkü o gruba bir nefret göstergesidir. Bu ülkede de bayrak gerçek anlamında çıkarılıp Kürt'e karşı sallayıp sen yoksun deniyor. Bu şiddetlerin en iğrencidir. Bu faşizmdir( bayrak için demiyorum onun sallanma amacına diyorum). Yıllardır insanlar bundan dolayı ölüyorlar on binlerce can verildi milyonlarcası acı çekti.
   Hiçte tarafsız olmamış

   Sil
  2. Birkan teşekkür ederim yazdıkların için. Zaten bu yazıyı paylaşmaktaki amacım insanların kendilerini sorgulamasını sağlamaktı. Ne bir nefret oluşturmak ne de suçlu göstermekti. Ben de burada yazılan faşizan yorumları asla tasvip etmiyorum ancak buradan kaldırmayı da ifade özgürlüğü adına doğru bulmuyorum. Herkese tavsiyem şiddeti savunurken tekrar tekrar düşünmek. Biz hep beraber bu ülkenin her etnik kimliğine her milletine yapılan saldırıları zulümleri lanetlememiz gerekiren neden birbirimizden bu kadar ayrılıyoruz ki?

   Sil
  3. Emrah ne demek istedigini anliyorum ama kendi icimizdeki fasistleri de elestirmezsek kendi karsi oldugumuz fikre ortak olmus oluruz. Bayrak sallama olayina gelince rahatsiz olan olursa ben karsidakiyle empati kurarim ama kuramayacak kisiler de var nasil insanlarin apo posterine karsi rahatsizliklari varsa benzer seyler bence. Hicbir nesneyi putlastirmamak lazim. Baris istiyorsak kendimizi de elestirecegiz hatta oncelikle kendimizi elestirmeliyiz, yillarca turk hukumetinin yaptiklari icin ben ozur diliyorum kendi payima dusen seyler icin, hic tarafsiz olmamis kismina katilamayacagim. Kafatasi milliyetciligi her kimden gelirse karsisinda durmaliyiz

   Sil
 27. bayrak ortak değermiş bari kendin inansan söylediklerine.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben inanıyorum; çünkü görüyorum. İçinden nefreti söküp atsan insanları tanırsın. Newroz ateşi çimleri yakmasın diye çok büyük emek harcadılar.Tahta koydular, demir koydular, taş koydular... Bu insanların değerlere saygısızlığı olmaz. Ama işte faşizmi hazmedemezler, çünkü çimlere bile zararı vardır.

   Sil
  2. Bayrak dediğin sallamak içindir onu bile sallanmasını saldırı olarak algılıyorsun.Bu içinizdeki Türklere karşı nefreti gösteriyor. Hadi diyelim oradakiler bayrak salladi kürtler 5 bin sivili bayrak salladıkları için ki kayletti?

   Sil
 28. Önce bir Kürt'e karşı olan ön yargılarınız kırın. Yaw gezi bile yetmedi mi size? Bu blog bile her şeyi ortaya koyuyor. Sadece Kürt nasıl? O küfürler hiç birşey değil dimi, şiddet değil. Ya kimliğine yaşam hakkı bile vermemek. Bunlar şiddet değil dimi size göre. PKK’lı de yeter. İş bitiyor. Gezi'de onca şey yaşandı. Memleket güllük gülistanlık verilen 8 can teröristti.
  Önce bir vicdanınızı açın sirkelenin nefreti içinizden atın. PKKyi dağa çıkaran da bu nefret ve faşizmdi, bugün bu insanların ellerine o sopayı almasına neden olan da aynı nefret ve faşizmdir. Bu ülkede ağzı salyalı kana doymayan nefret saçan faşist zihniyet oldukça, başka halkları, insanları, grupları,kimlikleri,dilleri ötekileştiren onların kendi değeleriyle yaşamasına fırsat verilmedikçe huzur ve barış olmaz. Bir yıldır tarihi bir süreç yaşıyoruz ya gelmeyin bu zihniyeti bozuk, kendisinden başkasını sevmeyen, yaşamasına izin vermeyen provakatörlerin oyununa. Bırakın halklar beraber bir arada yaşasın.
  Herkesin acısı var Kürd'ün de Türk'ün de Laz'ın da Alevi’nin de Sünni’nin de. Önemli olan bir daha yaşanmaması için mücadele etmek, helalleşip birbirinin hakkına, hukukuna saygılı olup bir arada yaşayabilmek. Gezi bile yeter bunun için ama işte hala vatan-millet-millet provakasyonu işe yarayabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emrah doğru söylüyorsun insanların Kürtlüğe karşı bir önyargıları var. Beni böyle yargılamışsın bol bol ancak Kürt sosyal ve siyasal hareketine sürekli destek vermiş, insanlara karşı bunları savunmuş biri olarak şu gördüklerimin yaşananların bu harekete zarar vermekten başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Gezide ve okulda faşizme karşı omuz omuza diye sloganlar attığım insanların gözü dönmüşçesine insan canına kast etmesi beni en derinden yaralayan tekrar düşünmeye iten ve belki de bu yazının yazılmasına sebep olan şeydi.

   Sil
 29. Liderini Abdullah Ocalan belirlemis bir adamin baristan bahsetmesi tamamen sacmaliktir. Apo biji vs slogan atan cocuklari sucsuz gorup bozkurt isaretine tutulan arkadasimizin
  kafasini cozemedim. Baristan bahsediceksek olayi teroristlige vuran kisilerle olmamali bu sohbet. Bu ulkenin kurucusu da bozkurt heykeli bozkurt asasi vesaire kullaniyordu bunlardami hakaret emrah kardes sacmalamissin cok ortada. Eger deseydin ki kurtler zamaninda zulum gordu tamam kim yapti gel kafa kafaya verip bu sorunu da cozelim derdim ama sen ve senin gibiler bu ulkeyi sahiplenemedigi icin devlet tarafindan uygulanan her kuvveti devletin veya turk milletinin politikasi olarak gostermeye calisiyorsunuz.birakin bu bos muhabbeti artik emperyalizme karsi durucaz diye amerika kopegi aponun posterlerini acmayin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vatan sevmek onun üzerinde yaşayan halklara kimliklere nefretle olmaz. Adında belli sen de sevgiye dair bir şey olmadığı.(Kultigin'e değil onu kullanma amacına yönelikti eleştirim.) Vatanı nasıl seveceksin sen. Sevsen üzerinde yaşayan insanlarıyla,doğasıyla seversin. yoksa anca nefret kusarsın.

   Sil
  2. Ulan adim kultigin onder apo mu yazsaydim. Su yorumda nefreti nerede gordun anlayamadim.ben bu topraklarda yasayan kimseye nefret duymuyorum hainlik dusunmedigi surece.diyorum ki eger birisi sizi durduk yere ezdiyse onu bende karsima alirim.kurt ile pkk adini birlestirmeye calissaniz da ben o dumene gelmem emrahcim.

   Sil
 30. Kürtlere zülm yapıldığı yalanı emperyalist bir yalandır. İsraile ortak bir devlet yaratmak için Kürtlerde etnik fanatizm üdetmek için uydurulmuştur. Kürt propagandasının ne kadar güçlü olduğunu göstermesi açısından bir örnek vrrmek gerekirse 17 bin faili meçhil yalanı yeterlidir. O kadar kuyu açtılar ne çıktı, Türklerin üzerine attıkları yalanın çamuru kaldı. Bir de bu adamların her halkta olan etnik fanatizmini , ulusçuluk akımını es geçersen bunlardaki 5000 sivili katleden etnik fanayizmi es geçersin kendini Kürt propagandasının kurbanı olarak bulursun.Ortada bir zulm varsa bu kürt etnik fanatizminin kendisi gibi düşünmeyenlere uyguladığı saldırılardır. Bu şekilde.yaklaşırsan adam gelir otobüsünse canlı canlı yakar sonra kendisini dünyanın en ahlaklı varlığı sanır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesele doğru kaynaklardan beslenmemen , yukarıda görüldüğü gibi Kürtler saldıran taraf olsa bile "bize saldırdılar" diyebiliyor bunlar. O yüzden lütfen doğru kaynak doğru bilgi. Ahlaki duruşunu yalanlarla sömürmelerine izin verme, belki aldatılan , vicdanı sömürülen sensin.

   Sil
  2. Kürtlere zulüm yapıldığının yalan olduğu konusunda senle aynı fikirleri paylaşmıyorum. Bunu görebilmek için bir kaç Kürt ile konuşup yıllarca ne çileler çektiklerini sadece dillerini konuşmaya çalıştıkları için sokaklarda dövülüp, işkence edildiklerini göz ardı etmemek yeterlidir diye düşünüyorum. Şiddetin her türlüsünü lanetliyorsak bize dokunanları şiddet saymak başkasına dokunanları ise şiddet dışına atmak kabul edilemez.

   Sil
  3. Kürtler cumhuriyet ve osmanlı tarihinde dış ülkelerden destekli onlarca isyan başlatmış ve sonuçlarına katlanamamıştır. Oğlu çıkıp ilk çatışmada askerler tarafından öldürülünce kürt anası benim oğlumu tc öldürdü diye ağlamıştır. Batıda yaşayan Türkler bilmez kürtleri ama doğuda yaşayan Türkler iyi bilirler hele birde Milliyetçi görüşünüz varsa vay halinize.... Uzun uzun anlatmaya gerek yok diyeceğim şudur ki Kürtler Türk toplumunun ön yargılarını öncelikle kendilerine ciddi çeki düzen vermelidirler. Biz zaten hep barış yanlısıydık siz göremediniz...

   Sil
 31. Geziden bahsediyorsun, gezideki gençlere ırkçı diyen bdp başkanı Selahattin Demirtaş değil miydi? Neden şimdi o onurlu gençlerin mirasından geride bıraktıklarından nemalanıyorsun? Kürtler geziye sadece akpnin medyasına görüntü vermek için geldi. Kürtler pkk ya insan hakları örgütü gibi davransa da pkk nın Türk halkına yaptığı zülümler ,iimajı biliniyor. Pkk nın imajını kullanarak gezi eylemcilerini mahkum etmek isteyen akp nin medyasına görüntü verdiniz, tek amacınız buydu kirletmekti. Gezi gençlerinin yanında değil doğrudan iktidardan yanaydınız.iktidarın medyası da bunu kulllandı gezicileri olduğundan farklı gösterdi. Orada yaptığınız sadece gezi ruhunu kirletmekti. Şikayet edeceğiniz tek bir şey olsaydı zaten g.doğuda yürürdünüz. Yapmadınız , sadece pkk bayrakları sallayarak iktidarın kirli propagandasına su taşıdınız. Şimdi o namuslu gençlerin kazanaımlarından nemalanmaya çalışıyorsunuz.Siz kürtçülerin kirli planları ,cinayetleri,kara propagandası olmasa Türkiye çok daha yaşanabilir bir ülke olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 17 aralık operasyonundan beri hükümetin yolsuzluk yaptığına dair iddia boyutunu aşmış, artık hükümet tarafından bile inkar edilemeyen yolsuzluklar varken çıkıp , bütün bunlar çözüm sürecini baltalamak için dış güçlerin oyunu diye açıklama yapan demirtaşa ne demeli ??? Bize haksızlık yapıldı, şuydu buydu diye kırıp dökerken, dünya tarihinin en büyük yolsuzluk iddiası protesto edilirken itidal çağrısı yapmak hangi insan hakları kitabında yazıyor ???? Gerçi çok yadırgamamak lazım, Türk bayrağı taşıyana faşist, paçavra taşıyana özgürlük savaşcısı, Atatürk posteri taşıyana fasişt, orosbu çocuğu posteri taşıyana özgürlük savaşçısı diyen bir topluluktan döneklik beklemek çok normal.. Ulan keşke o gezi parkına eyleme gitmeseydim,, keşke kadıköyde eyleme gitmeseydim de sizin gibilerin foyası ortaya çıkaydı.. Bide bizim polisten gördüğümüz şiddeti bile sahiplendiniz lan? biz olasak hangi birinizin götü yerdi polisin karşısına çıkmaya??? gerçi biz olmasak tayyip babanız size çıkın bana malzeme verin demezdiki...

   Sil
  2. Kürtçülüğün ahlaki duruşu hiçbir zaman olmadı , menfaatleri var ona göre tavır takınıyorlar. Akp, Kürtçülüğe yol verdi mi "o zaman Akp'nin yanında yer alır, Akp'ye yapılanlar darbedir" derler. Kürtçülüğe karşı çıkan ise dünyadaki en büyük faşisttir. O yüzden şu an Akp yönetimini halkı sömürmesine ve sonuna kadar yolsuzluğa batmasına rağmen destekliyorlar çünkü kendi ırkları nemalanan tarafta.
   Faşizm ilk olarak İtalya'da çıkmıştır, halk gücünün herşeyin üstünden geleceğini , kendisnin kaderini tayin ettiğini telkin eder. Ahlakın kaynağı halktır, halk bir şey istemişse o ahlaklıdır, o iyidir mantığıyla bakar. Kürt hareketi Türkiye'deki en faşist harekettir. "Halk öyle istedi" , "Halk öyle istiyor" Kürtlerin ağızlarından düşmez. Partisinin kapısına "Bugün halkın için ne yaptın" yazan kendi ırkını kutsallaştıran , tanrılaştıran bir kafanın faşizminden bahsetmek gerekir. Kürtlerin peşine takılan Solcu Türklerin faşizminden değil.

   Sil
 32. Adamlar Türklere kan içici, köleci diyor sen hala daha bu hareketin temizliğine inanıyorsun.
  http://www.sechaber.com/diyarbakirda-gozden-kacan-kine-em-detayi/

  MHP Hakkari'de İslam adlı ayrı bir parti kurup islamcı kardeşlik propagandası yapsa , oy istese ne kadar ikiyüzlü olurlardı öyle değil mi? Aynısının benzerini Kürtler HDP ile yapıyor, bu yemi yiyorsanız siz gerçek duygulara değil sahtelerine layık olduğunuzu gösterirsiniz. BDP gibi aşırı ırkçı ve kürtçü bir partinin çatısı altında sol diyalektik pek sırıttığı için HDP kuruldu, yiyenlere afiyet olsun, sonra burada olduğu gibi siyaseti bilmediğiniz açığa çıkar , komik duruma düşersiniz.

  YanıtlaSil
 33. Kürt Hareketi Türkiyeyi demokratikleştirecek diyor Sırrı Süreyya Önder, herkesin yorumunu okudum ve görüyorum ki; gerçekten Türkiye'nin tek umudu Kürt Hareketi...

  YanıtlaSil
 34. Apo, "bize oy vermeyenleri tavuklarına kadar öldürün" diyor, benim de tek umudum Kürtlerin çoğalıp Türklere diş geçirmesi , Türkleri yok etmesi ve son kertede demokrasinin zaferini ilan etmesidir.Kürtler , Hocalı' soykırımını amma toplantılarını bile basıyor. Hunharca öldürülmüş çocukların anılmasına , ölüye bile saygınız yok insana ve onuruna mı saygınız olacak? Sadece yalan ve zorbalık, ne getirdiniz ki Türkiye'ye?

  YanıtlaSil
 35. http://www.itugercekleri.com

  2006'da yaşanan saldırılara ne kadar benziyor.

  Bu sosyalist maskerli kürtçü enikler, her fırsatta aynı şekilde saldırıyorlar.

  Kürtçü eniklere karşı herkesin elinde sopa, taş olmadıkça, örgütlenmedikçe, hep dayak yemeye devam edeceğiz.

  Bunu engellemenin bir yolu var!

  Geçmiş olsun dostlar, geçmiş olsun yoldaşlar!

  Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

  Faşizme karşı omuz omuza!

  YanıtlaSil